W wydatkach związanych z pochówkiem należy uwzględnić opłaty administracyjne na właściwym cmentarzu. Dotyczą one wykupu kwatery i są ustalane odgórnie przez władze miasta, gminy, lub administratora cmentarza i nie podlegają negocjacjom. Opłaty zwyczajowo pobierane są w celu pokrycia kosztów:
Uwaga! Wartość kwatery na cmentarzu zależy m.in. od rodzaju i wielkości grobu (pojedynczy, rodzinny, ziemny czy murowany) lub kolumbarium (w przypadku urn) oraz umiejscowienia kwatery.
Wybierając nagrobek, zleć to firmie zajmującej się produkcją nagrobków, a nie wyłącznie handlem. Tylko wtedy masz gwarancję, że wybrany przez Ciebie kolor kamienia będzie użyty w procesie produkcji.
Pamiętaj! Poszczególny kolor granitu może występować w kilku odcieniach.
Ponadto, warto poszukać firmy, która przedstawi Ci kilka propozycji nagrobka w wizualizacji 3D. Idealnym rozwiązaniem jest wybór firmy pogrzebowo-kamieniarskiej, która spełnia powyższe wymagania, wtedy możesz dodatkowo negocjować cenę.
Opłatę prolongacyjną należy uiścić w kancelarii cmentarza w przypadku dochowania osoby zmarłej do już istniejącego grobu. Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 118, poz.687):
Opłata za miejsce grzebalne przyjmowana jest z reguły na okres 20 lat. Wysokość opłaty może różnić się w zależności od typu grobu i lokalizacji cmentarza.